header
 

Odchov
Holothele sp. Isla Margarita

     Pavouci rodu Holothele byli na mém wishlistu od úplného začátku, takže když jsem v listopadu 2004 na pražské burze uviděl určenou samičku Holothele sp. Isla Margarita v 6. svleku, ani vteřinu jsem se nerozmýšlel. Umístil jsem ji do plastové krabičky 12x8x6 cm (d š v), kterou si krásně vypředla. 20.1.05 se svlékla. Jelikož po svleku značně vyrostla, a jako všechny Holothelata byla poměrně aktivní, často mi utíkala. Přestěhoval jsem ji do krabice 18x18x12cm (d š v), ve které bydlí dodnes. Jako podklad posloužil vlhký lignocel (vrstva cca 4 - 7 cm), který jsme později vyměnili za rašelinu. Na podklad jsem položil zakroucenou kůru, kterou samice využila jako oporu pro pavučinové hnízdo s tunely. Krmil jsem často a rád (převážně cvrčky). 8.sv následoval 20.9, 9.sv 25.11., 10.sv 19.1., 11.sv 13.11. Prodlevu mezi 7. a 8. svlekem si vysvětluji tak, že svlečku roztrhala a zahrabala pod hnízdo, tudíž jsem ji nezachytil. Celý chov probíhal při teplotě okolo 24°C (+- 2 °C), prospívají i v teplotách 26 - 28°C.

foto 1 - 4. svlek

     Po 11.sv jsme se s přítelkyní (dnes manželkou) rozhodli zkusit samičku napářit. V té době bylo samců dost, takže se sháněním nebyl problém. Samce jsme k dobře nakrmené samici připustili poprvé 25.11.06. Samec ihned po vpuštění narazil na samiččinu pavučinu a začal bubnovat. Samice mu ochotně odpovídala. Následující dvě hodiny honila střídavě samička nápadníka a nápadník jí. Pak samička zalezla do své nory. Samec začal bubnovat u vchodu. Samice již neodpovídala, přesto se samci podařilo ji z nory vyndat. Nakonec ji v rohu krabice pářil cca 10 minut oběma makadly. Pak spokojeně a v klidu odkráčel.

foto 2 - adultní samice
foto 3 - adultní samec
foto 4 - páření

     Páření jsme opakovali 27.11., to proběhlo bez dlouhých námluv a poměrně klidně. V polovině prosince se samice neprodyšně zapletla pod kůrou. 24.12. jsme při kontrole objevili sněhobílý kokon. V porovnání se samicí byl obstojně veliký. 28.1.07 vypustila na svět 51 mláďat v 1. svleku, se kterými se ochotně dělila o ulovenou potravu. Zhruba po dvou měsících jsme mláďata ubytovali do společného terária, odděleně od samice.

     18.3.07 nás překvapila druhým kokonem. Protože jsme se chtěli vyvarovat odchytávání jednotlivých mláďat pinzetou, odebrali jsem kokon už po 24 dnech. V kokonu bylo cca 50 L1, které se na vlhkém papíře brzy svlékly do L2, a po nějaké době následovalo svlékání do 1. svleků, oboje beze ztrát na životech. Mláďata jsme přesunuli do velkého plastového kýble, kde společně bydleli asi do 5.sv. Za celou tu dobu jsme i při mizerném krmení přišli pouze o dva prcky. Jeden zahynul na útěku, pokud se neuchytil někde za skříní, a druhého jsme nešťastně přivřeli víkem kýble při jednom z mnoha hromadných útěků.

foto 5 - kokon
foto 6 - mláďata ve stádiu L1

      7.7.07 se samice znovu svlékla a hned 13.7. jí byl představen jiný samec, který ji bez problémů odpářil. Páření proběhlo bez komplikací i o týden později. Zhruba po měsíci následoval kokon, ze kterého se do pavučiny samice rozběhlo necelých 40 prcků v 1.sv.. Od té doby se samice několikrát svlékala a měla několik dalších úspěšných odchovů. Dlouholetým pozorováním jsme zjistili, že samice vytváří kokon zhruba 1 - 2 měsíce po páření. Po přibližně 3 - 6 měsících následuje druhý kokon. Zejména mladší samice nezřídka udělají po jednom páření i třetí kokon.

      Holothele sp. Isla Margarita (stejně jako velmi podobné Holothele incei) jsou aktivní pavouci, které bychom bez delšího váhání doporučili i začátečníkům: nejeví známky útočného chování, bez problémů přijímají potravu, jako málokteří jiní pavouci jsou vhodní pro skupinový chov, rychle rostou a jejich odchov patří k těm nejsnadnějším.

(c) Petra Koppová a Martin Kopp 8/2009, úpravy 5/2011foto 1  foto 2  foto 1  foto 1  foto 1  foto 1 

copyright ceska vlajka flag of england nemecka vlajka