header
 
?>

Terária pro sklípkany


Až na několik vyjímek můžeme říci, že pokud jsou pavouci ve vyhovujícím teráriu, tzn. dostatečně prostorném, vyhodně zařízeném a udržovaném dle potřeb daného druhu, je péče o pavouky naprosto bezproblémová, a pokud pavouka neprovokujete, není agresivní ani neutíká. Proto je potřeba věnovat velkou pozornost výběru a vybavení pavoukova obydlí. Máme experimetálně ověřeno, že pavouk v malé, nebo nízké krabičce (např. adultní samec při převozu), je pak agresivní, manipulace s takovýmto sklípkanem je velmi nepříjemná a může být i nebezpečná (jedná-li se třeba o Hapolopelmy, Poecilotherie, Ceratogyruse,...). Též pavouk, který nemá úkryt, ani možnost si jej vytvořit, bývá vystresovaný a tím pádem i útočný. Typicky toto můžeme pozorovat, když chovatel nedá norovému sklípkanovi dostatečnou vrstvu substrátu, nebo nevytvoří stromovým sklípkanům oporu, na které si mohou postavit hnízdo. U některých druhů se stres projevuje místo agrese apatií a na to navazujícími problémy s lovením, přijímáním potravy, svlékáním a může končit úhynem zvířete. Rádi bychom ještě jednou zdůraznili, že terárium má být co nejpřesnějším "napodobením" přirozeného porstředí. To samozřejmě vyžaduje i průběžné doplňování teoretických informacích nejen o sklípkanovi, ale i o jeho lokalitě výskytu. Na tomto odkazu naleznete fotogalerii stanovišť a u nich uvedené druhy, které v dané lokalitě byly nalezeny.

Terária vhodná pro stromové sklípkany

Aby bylo terárium vhodné pro stromové sklípkany (např. pro druhy: Avicuaria, Iridopelma, Poecilotheria), musí být především dostatečně vysoké. Při vybavování je vhodné použít různé kůry a sestavit z nich "dutinu stromu", případně zakoupit korkovou dutinu odpovídající velikosti. Většina sklípkanů, kteří žijí na stromech, si vybírají různé záhyby pod kůrou pro stavbu svého hnízda. Vhodné je doplnit terárium živými rostlinami (pozor na hnojiva!). V našem chovu máme pro stromáky terária o rozměrech 30x30x40cm (d,š,v) pro Poecilotherie a 25x25x30cm pro menší stromové sklípkany. Pro mláďata nebo opravdu malé druhy, např. Avicularia laeta, bohatě postačí různé plastové dózy, kbelíky atp.

Menší terárium (fotka vlevo) bylo zařízené pro Avicularii metallicu: rozvětvěná část z ovocného stromu (ovocné dřevo vydrží bez problémů vysokou vlhkost půdy i vzduchu), hojnost živých rostlin, miska s vodou, udržovaná vysoká vlkhost půdy a celkově vyšší vlhkost vzduchu. Vyšší a větší terária (fotka vpravo) byla konkrétně připravena pro Poecilotherie a Avicularii urticans: živé rostliny při zemi, kůry simulující dutinu stromu, vysoká vlhkost půdy, misky s vodou a celkově vlhčí a teplejší klima zajištěné řadou větracích otvorů u stropu terária (výška děrovaného plechu cca 4 cm).

Terárium    TeráriumMalá dóza o celkové výšce 6 cm (fotka vlevo) zařízená pro Avicularii metallicu: umělá květina (možno použít kůrku) a vysoká vlhkost půdy i vzduchu. V takto zařízené dóze máme Avicularie zhruba od 1. do 4. svleku, záleží na druhu a velikosti zvířete, kdy je stěhujeme do většího, ale klimatické podmínky jsou stále stejné. Vyšší dóza (fotka uprostřed a vpravo - pohled z boku a detail hnízda), v které bydlí Avicularia braunshauseni v 7. svleku: listy živé květiny dokonale posloužily jako základ pro hnízdo. Občas používáme i mokřadní rostliny, které trvale stojí ve vodě. Povšimněte si, že Avicularie si staví svá hnízda většinou ve vyšší polovině terária nebo krabičky, bez ohledu na své stáří či velikost terária.

Terárium    Terárium    TeráriumPohled shora (fotka vlevo) do vysokého plastového kýblu, ve kterém bydlí Poecilotheria striata. Poecilotherie svá obydlí zaplétají daleko méně, něž Avicularie, není vyjímkou, když jej nezapletou vůbec, nebo pouze při slveku. Tapinauchenius plumipes (fotka vpravo): Tapinaucheniuse si svá hnízda staví na méně vlhkých místech, něž Avicularie a spíše u kořenů, tedy v dolní části terária. Není výjimkou i mělká nora, takže pro ně doporučuji vyšší vrstvu substrátu a opřít kůru o stěnu. Podobně se chovají také mláďata Psalmopoeusů.

Terárium    Terárium

Pohled shora a pohled pod kůru do obydlí jiného Tapinaucheniuse plumipese v našem chovu. Toto zvíře si vytvořilo své hnízdo pod kůrou. Z pozorování zvířat jsme zjistili, že toto uspořádání terária vyhovuje tomuto druhu více než jen rostlina, protože jedinec, který je na fotce níže, je větší a lépe si loví potravu. Jak vidíte nedá se přesně určit, které druhy jsou zemní, které stromové a jak přesně kterým připravit terárium. Některé druhy své chování a umístění hnízda za svůj život několikrát změní v závislosti na věku a okolních podmínkách.

Terárium   TeráriumTerária pro zemní sklípkany

Mezi tzv. zemní sklípkani řadíme ty, kteří vetšinu dne netráví ani ve větvích stromů ani zahrabaní v noře. Pro většinu druhů postačí terárium o rozměrech 30x30x20cm dxšxv (Aphonopelma, Brachypelma, Grammostola, Nhandu, Thrixopelma). Pro větší sklípkany zejména z rodů Acanthoscurria, Lasiodora, Pamphobeteus, Theraphosa, Vitalius je potřeba terárium větší, alespoň! 40x30x30cm. Obecně platí, že by zemní terárium nemělo být vyšší než 30 cm, aby nacpaný sklípkan nespadl z velké výšky. Zemní sklípkani bývají zejména u začínajích chovatelů pěkně vypasení. Když takto nacpaný sklípkan spadne i z malé výššky je velká pravděpodobnost, že mu zadeček praskne, což ve většině případů znamená pro sklípkana smrt. Je třeba zjistit, jaké chce sklípkan podmínky. To se druh od druhu velmi liší. U stromových sklípkanů většině vyhovuje vlhké až podmáčené prostředí, což se u zemních říci nedá. Např. druh Grammostola rosea prospívá v suchém prostředí, kde má pouze vlhký kout a misku s vodou, ovšem u Grammostoly actaeon je již třeba udržovat relativní vlhkost substrátu i vzduchu. "Zemáci" jsou široká skupina pavouků a mnozí nepohrdnou ani norou, takže doporučuji nechávat v místě, kde je úkryt vyšší vrstvu substrátu. Rozhodně doporučuji přesně zjistit původní lokalitu výskytu zvířete a prohlédnout si ji důkladně na fotkách. Neměli bychom zapomínat, že terárium by mělo co nejlépe nahrazovat přírodní přirozené podmínky.

Terárium  

Terária pro "norníky"

Typickými zástupci tzv. norových sklípkanů jsou rody Hysterocrates, Haplopelma, Ornithoctonus, Cithiraschiuse, ale i některé Brachypelmy (vagans, epicureanum), Aphonoplemy (seemani), případně Ceratogyruse, Augacephaluse, Eucratoseluse a další. Opět zdůrazním nutnost znalosti přirozených podmínek. Například Haplopelmy a Ornithoctonus vyžadují substrát vlhký, naopak Cithiraschiuse, Augacephaluse a Augacephaluse suchý a vlhčit jen koutek u misky s vodou. Druhů, které se rády zahrabou je mnoho a mnoho jich žije "půl na půl". Nejvíce vyhovující je vyšší vrstva substrátu (10-20 cm) a na povrchu úkryt, miska s vodou, příp. další dekorace v podobě rostliny. Terárium pro norníky musí být vysoké a s vyšší vrstvou substrátu, aby si sklípkan mohl vykopat odpovídající noru. Tento typ terária je naprostou nutností pro sklípkany z čeledí Ctenizidae, kteří si budují svoje nory opatřené typickými dvířky. Nedoporučuji používání umělých tunelů z plastu, ani jiných materiálů.

Terárium  

(c) Petra Koppová a Martin Kopp, úpravy: 3/2010

copyright ceska vlajka flag of england nemecka vlajka