header
 
?>

Terária pro štíry

Účelem terária je co nejvíce napodobit prostředí, ve kterém štír žije v přírodě. Výhoda je, pokud si štíry můžete nachytat sami, případně pokud jste lokalitu daného druhu navštívili. Často se vozí štíři rodu Euscorpius z Chorvatska nebo také Mesobuthus eupeus, Buthus occitanus ze Španělska, asijské rody Lychas, Babycurus, Heterometrus z dovolených v Thajsku apod. Pokud nemáte to štěstí, aby jste mohli navštívit tyto fascinující zvířata v jejich přirozeném životním prostředí, snažte se co nejvíc informací "vytlouct" z prodejce, případně z internetu. V tomto článku ve stručnosti shrneme obecné zásady pro stavbu terária.Terária pro pralesní štíry

Jako podklad doporučujeme rašelinu smíchanou s hlínou (zem však nejprve vypéct v troubě, předejdete tak přenosu parazitů, apod.). Protože v pralese je značná vzdušná vlhkost, snažíme se ji udržet i v teráriu. Pralesní terárium je vhodné osadit rostlinami např. rodu Fikus, Scindapsus,... Pralesní štíři velmi dobře šplhají po kůrách i po rostlinách. Nezbytné je pravidelné rosení, při kterém ulpí na listech kapky vody, a ty pak štíři pijí. V žádném teráriu by neměla chybět mistička s vodou. Jako úkryt jsou vhodné různé kůry opřené o stěny i jen tak položené. Pralesní štíři se většinou dají chovat ve skupinách, a to i několik desítek kusů. Většinou je lze nalézt pod jedním kusem kůry a ostatní úkryty bývají prázdné. Sami tak poznáte, co vašim štírům vyhovuje nejvíce. Přesto se terárium snažíme udržet co nejpřehlednější, abychom měli stále dobrý přehled o stavu krmného hmyzu, zbytků a zvířatech samotných. Typickými zástupci jsou rody Centruroides, Lychas, Tityus. Při manipulaci dbejte zvýšené opatrnosti, někteří štíři jsou na kůrách jen těžko viditelní a již jsem takhle jeden "zásah" utržil, když jsem jednoho ze skupiny na hraně kůry přehlédl a lehce ho přimáčkl. Naštestí se jednalo o mládě, ale i tak to bylo dost nepříjemné. Pokud se vám takovýto úraz přihodí, doporučuji zranění ledovat a naprosto se vyhnout alkoholickým nápojům alespoň dva měsíce. Alkohol tvoří v těle s organickými jedy sklípkanů a štírů sloučeniny, které silně poškozují játra a ledviny.

Terárium   TeráriumTerária pro pouštní štíry

Jako podklad lze doporučit pro poušt snad nejtypičtější materiál: písek. Někdy neuškodí smíchat jej s lignocelem nebo zeminou. Protože poušť je horká a suchá není přirozené jej rosit, ale za to je velmi vhodné, někdy i nutné, jej lokálně vyhřívat. Protože terárium nerosíme, o to nutněji ho musíme vybavit miskou s vodou a častěji kontrolovat stav vody. Jako úkryty lze doporučit ploché kameny, kousky kůry nebo kokosovou skořápku. Pouštní štíři nejsou tak společenští, jako pralesní, a tak se dají pohromadě chovat jen obtížně a někdy vůbec ne. Když se pro skupinový chov přesto rozhodnete, je nutné mít větší množství úkrytů než štírů a také dost prostoru a potravy pro všechny jedince. Typickými zástupci jsou rody Androctonus, Hottentotta.

Terárium   Terárium


A co ti ostatní?

Pokud váš mazlík nepatří ani do jedné z předchozích skupin ani do rodu Pandinus, Heterometrus (Pro ty platí to samé jako pro pralesní štíry, pouze nemusí šplhat ani mít rostliny), pak máte tak trochu problém. Protože je těžké přesně určit, co mu vyhovuje, nejlépe je dát jako podklad vlhkou rašelinu nebo lignocel. Na to různé větvičky kousky kůr, suché listy atp. Pak už musíte vysledovat sami, co vašemu štírovi vyhovuje více nebo méně a podle toho mu terárium uzpůsobovat. Jako v obou předchozích typech ani zde nechybí miska s vodou. Typickými zástupci jsou rody Euscorpius, Iomachus.

Terárium   Terárium

(c) Petra Koppová a Martin Kopp, úpravy: 6/2010

copyright ceska vlajka flag of england nemecka vlajka